WordPress’in Eski Bileşenler Halini Geri Getirme

WordPress sürekli güncellenen yapısı sayesinde her ne kadar çok kullanıma uygun olarak görünse de yaptığı bazı güncellemeler gerçekten de kullanıcılarını çileden çıkarıyor. Mesala beni 🙂 Son güncellemelerinde WordPress yeni bileşen alanları ile karşımıza çıktı.

Yeni bileşen alanlarına bir türlü alışamayan ısınamayan ben ve benim gibi bir çok kullanıcı hemen bu bileşenler bölümünü nasıl geri eski haline getirebileceği konusunda çözümler aramaya başladı.

WordPress’i eski bileşenler alanı ile kullanmak çok basit. Bu işlemi yapabilmeniz için iki yöntem vardır. Biri eklenti kullanarak yapmak diğeri için küçük bir kod parçasını web sitenize ekleyerek yapmak. Bu yazımda iki yöntemi de göstereceğim. Siz istediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz. Ama eklenti kullanımı yerine her zaman kodlar ile işinizi görmeyi tavsiye eden biri olarak bu işlem için de yine kodları kullanmanızı tavsiye edeceğim.

Her zamanki gibi yöntemlerimizden birincisi, functions.php dosyamızı kod betiği eklemek. Aşağıdaki kod betiğini functions.php dosyanın sonuna ekleyerek bileşen görünümünü eski haline alabiliriz.

<?php
/**
* @snippet       WordPress Bilesenleri Eski Haline Getirme 
* @sourcecode    https://seydaasan.com.tr
* @author       Seyda AŞAN 
* @compatible    WordPress 5.8
**/
// Disables the block editor from managing widgets in the Gutenberg plugin.
add_filter( 'gutenberg_use_widgets_block_editor', '__return_false', 100 );

// Disables the block editor from managing widgets. renamed from wp_use_widgets_block_editor
add_filter( 'use_widgets_block_editor', '__return_false' );

Kullanacağımız yöntemlerden ikincisi eklenti kurmaktır. Classic Widgets eklentisini kurarak bileşenleri yine eski haline getirebiliriz.

Classic Widgets

Eklentinin ekstra bir ayarı bulunmamaktadır. Eklentiyi kurup etkinleştirdiğimizde, WordPress bileşenler alıştığımız klasik görünümüyle yüklenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :